Rąstų sienos

Lietuvoje išaugus statybos mastams, populiarėja pastatų iš rąstų statyba. Rąstinė statyba populiari statant individualius namus, vasarnamius, kaimo turizmo sodybas, pirtis ir t.t. Šiandien tokie statiniai pripažįstami ekologiškiausiais, sveikiausiais bei jaukiausiais ir atitinka statiniams keliamus estetinius ir techninius reikalavimus. Mediniai namai puikiai reguliuoja mikroklimatą būsto viduje, nes medis per savo poras tarsi kvėpuoja ir sukuria komfortišką aplinką. Rąstinius namus renkasi originalumą ir jaukumą vertinantys užsakovai [http://www.ecologic.lt/node/25].

Rąstinių namų sienos gali būti:

        * Apvalių rąstų sienos;
        * Klijuotų rąstų sienos;
        * Stačiakampių rąstų sienos;
        * Rankomis tašytų rąstų sienos.

Rąstiniai namai reiškia prestižą, ekologiją, sveiką gyvenimo būdą. Rąstinis namas yra suvokiamas kaip solidus ir patikimas statinys. Gyventi tokiame yra jauku, lyg ir „susiliejama su praeitimi“, nes spygliuočių medžių amžius, iš kurių yra statomi namai, siekia 120-150 ir daugiau metų.

Rąstinių namų pagrindinės savybės:

·       Sveika aplinka. Spygliuočių rąstuose likę sakai teigiamai veikia rąstiniame name gyvenančių žmonių kvėpavimo takus ir plaučius. Nustatyta, kad šilta natūralios medienos spalva teigiamai veikia žmogaus psichinę būklę, ramina nervų sistemą ir sukuria palankias sąlygas pilnaverčiam poilsiui.

·       Ekologiškumas. Rąstinio namo pagrindinė statybinė medžiaga – medis. Tai natūrali gamtinė medžiaga, kuri nekenkia aplinkai ir teigiamai veikia žmogų. Medis yra viena iš seniausiai naudojamų statybinių medžiagų.

·       Natūrali oro drėgmė. Rąstiniai namai palaiko natūralų drėgmės balansą namo viduje. Jei patalpose padaugėja drėgmės, rąstų sienos ją sugeria. Patalpai pradžiūvus, medis drėgmę gražina atgal. Tokiu būdu drėgmė rąstinio namo viduje visada bus tokia pati kaip ir lauke. Rąstiniame name, skirtingai nei kitų tipų pastatuose oras neišsausėja. Rąsto savybė akumuliuoti drėgmės perteklių ir jį atiduoti padeda palaikyti optimalią kambario temperatūrą. Rąstinis namas „kvėpuoja“, todėl jame nereikalinga kondicionavimo sistema, o natūrali ventiliacija vyksta per sienas.

·       Elektrostatiškumas. Rąstinio namo patalpose ore nesklando dulkės. Elektrostatinės medžio savybės neleidžia patalpose kauptis statinei elektros energijai, dėl kurios ore ir sklando dulkės. Jei patalpose daug dulkių, jos gali sukelti alergiją. Todėl nuo alergijos kenčiantiems žmonėms rekomenduojama gyventi rąstiniuose namuose.

·       Ilgaamžiškumas. Medis yra ilgaamžė statybinė medžiaga. Teisingai suręstas ir prižiūrimas namas gali stovėti šimtmečius. Skandinavijoje, Rusijoje iki šiol stovi namai kuriems jau yra 600-700 metų.

·       Šiluminės savybės. Medinės sienos pasižymi gera šilumos izoliacija. Sibire, kur žiemą šalčiai siekia -40 °C ir daugiau, nuo senų laikų žmonės gyvena rąstiniuose namuose pastatytuose iš 20-25 cm storio rąstų. Medinė siena iš 24-26 cm rasto saugo šilumą taip pat kaip 1,2 m storio plytų siena. Medinės sienos sukaupia šilumą ir tolygiai paskirsto visoje patalpoje. Todėl rąstiniame name bus šilta net per didžiausius šalčius. Rąstinis namas pasižymi maža šilumos apykaita. Dėl šios savybės sienos paviršiaus temperatūra yra labai artima patalpos temperatūrai, kas sąlygoja komfortą patalpoje.

·       Garso izoliacinės savybės. Sausas medis yra geras garso izoliatorius. Dėl savo fizikinių savybių medis gerai sugeria garsą ir neleidžia jam sklisti aplinkoje. Todėl vidinės rąstinės pertvaros tarp kambarių užtikrina garso slopinimą.  Medis pasižymi ir tuo, kad sugeria ir mažina vibraciją.

·       Priešgaisrinės savybės. Pakankamo diametro rąstas yra labiau atsparus degumui, nei plieno konstrukcijos. Ugniagesių yra pastebėta, kad medinės konstrukcijos dega ilgiau ir būna mažiau ugnies pažeistos,  nei konstrukcijos su plieninėmis perdangos sijomis. Be to rąstai yra apdorojami specialiomis ugniai atspariomis medžiagomis.
Rąstinis namas – kurio pagrindinė konstrukcinė sienų medžiaga medienos rąstai. Šis namas tinkamas savo ekonomiškumu, nes išorės ir vidaus apdailai nebūtina naudoti apdailos medžiagų, tačiau jo minusai, kad medis kaip gyvas organizmas labai ilgai deformuojasi, medžiui būtinos tinkamos apsaugos priemonės, sunku išvedžioti inžinerines sistemas, mažas priešgaisrinis atsparumas.