Šiaudų

Lengvos konstrukcijos namai iš šiaudų briketų tampa vis populiaresni ne tik Jungtinėse Amerikos Valstijose, bet ir visame pasaulyje. Sparčiai kylant pastatų apšildymo, vėdinimo kaštams, mažai energijos sąnaudų reikalaujantys pastatai tampa vis labiau populiaresni. Viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl žmonės renkasi statybą iš šiaudų, tai dėl statybinės medžiagos, t.y. šiaudų briketų, šiluminių savybių. Palyginimui, įprastinio namo (iš plytų, silikatinių blokelių) apšildymas kainuoja 75 proc. brangiau nei šiaudinio. Šiaudinio namo energijos sąnaudos per metus neviršija 40 kW·h /m2. Taigi, tokiu būdu sutaupome didelę dalį lėšų, kurias išleidžiame kurui. Be to, tausodami gamtinius energijos išteklius, mažiau teršiame mus supančia aplinką.

Statant efektyvų, energiją tausojantį namą, reikia atsižvelgti į bendrą pastato išplanavimą (pasirinkti optimalų durų, langų dydį, orientuoti pasaulio šalių atžvilgiu ir t.t.).

Šiaudų briketai pasižymi itin gera garso izoliacija, todėl tokiame name lengva atsipalaiduoti, pabėgti nuo kasdieninio šurmulio, atgauti jėgas bei atstatyti psichologinę pusiausvyrą. Storos šiaudinės sienos sugeria didžiąją dalį išorinio triukšmo. Jei pastatas yra netoli greitkelio ar pramoniniame rajone, šis šiaudinių sienų privalumas yra itin svarbus. Tačiau projektuojant pastatą reikia atsižvelgti ne vien į triukšmo, bet ir į šviesos bei energijos faktorius, kuriant gyvenamąją aplinką – ieškoti ir atrasti optimaliausiai suderintą variantą.

Šiaudų namai statomi iš šiaudų briketų sutvirtinant juos virbais arba mediniu karkasu. Jeigu statomas nedidelis namas (sienos trumpesnės negu 6 m), šiaudų briketus galima dėti kaip plytas ir sutvirtinti mediniais ar kitokiais virbais (lazdyno lazdomis) - svarbu kad sienos išlaikytų stogo svorį. Tokia statyba yra paprasčiausia ir pigiausia. Pastatas aptinkuojamas moliniu tinku. Šis būdas tinka nedideliems pastatams statyti.

Didesniam namui pastatyti vien šiaudų briketų negana. Būtina sukalti medinį karkasą, kuris laikytų stogą ir perdangas. Užsienyje, kai statomi šiaudiniai daugiaaukščiai, naudojamas metalinis karkasas. Dėl karkaso statyba supaprastėja.Karkasinė statyba įdomi tuo, kad pirmiausiai pastatomas namo stogas. Jis saugo statybų aikštelę nuo lietaus, o tai yra svarbu statant iš šiaudų.

Daugelis linkę manyti, jog šiaudinių namų gaisringumas yra daug didesnis nei įprastinių pastatų. Tačiau tai visiška netiesa. Pastatai iš šiaudų briketų yra ypač atsparūs ugniai. Tampriai supresuotame šiaudų brikete oro tarpų beveik nėra. Taigi, jei šiaudai yra pakankamai stipriai suspausti (be oro tarpų), šiaudinė siena tik apanglėja, o susidaręs pelenų sluoksnis neleidžia ugniai prasiskverbti giliau. Beje, jei pastato sienos yra tinkuotos, tai ugniai  pirmiausia teks prasibrauti pro tinko barjerą.

Šiaudinis tinkuotomis sienomis pastatas JAV priskiriamas F119 gaisringumo klasei (ugniai parsiskverbti i pastato vidų prireiks daugiau nei 1 val. laiko). Ši klasė priskiriama mažos rizikos grupei .

Šiaudinių namų pagrindinės savybės:

·       Sveika aplinka. Specialistų stebėjimais, tinkamiausia žaliava statybai – ruginiai šiaudai. Jie turi antiseptinių savybių. Geras pasirinkimas - ekologinių ūkių šiaudai. O tokių šiaudų stogas tarnauja apie 50 metų. Moliu tinkuotos sienos neskleidžia kancerogeninių, toksinių elementų, biologiškai atsparios, nerezonuojančios elektromagnetinių laukų. Absorbcinių ir dispersinių molio savybių dėka patalpoje palaikomas žmogui palankus mikroklimatas.

·         Ekologiškumas. Namai iš šiaudų briketų yra atsparūs stipriems vėjams ir kitoms gamtoms negandoms. Statybai naudojami atsinaujinantys vietiniai ištekliai (šiaudai, molis, medis). Tuo pačiu sumažinamas atmosferos teršimas, nes šiaudai panaudojami sienoms, o ne sudeginami kaip nereikalingos atliekos. Statyboje nenaudojami sintetiniai priedai, statybinės atliekos nekenkia aplinkai. Šiaudiniai namai - tai savotiška pagalba ūkininkams, nes sunaudojami šiaudai, kurių po javų nuėmimo nėra kur dėti.

·         Šiluminės savybės. Viena svarbiausių priežasčių, kodėl žmonės renkasi statybą iš šiaudų, tai statybinės medžiagos, t.y. šiaudų briketų, šilumos savybės. Palyginkite: įprasto namo (iš plytų, silikatinių blokelių) apšildymas kainuoja 75 proc. brangiau nei šiaudinio. Šiaudų briketų namai išsiskiria labai didele šilumine varža — 8-10 m²·K/W, o tai gerokai sumažina namo apšildymo išlaidas.

·         Garso izoliacinės savybės. Šiaudų briketai pasižymi itin gera garso izoliacija, todėl tokiame name lengva atsipalaiduoti, pabėgti nuo kasdienio šurmulio, atgauti jėgas bei atstatyti psichologinę pusiausvyrą. Storos šiaudinės sienos sugeria didžiąją dalį išorinio triukšmo.

·         Priešgaisrinės savybės. Pastatai iš šiaudų briketų ypač atsparūs ugniai. Šiaudų sienos, užtinkuotos 25-75 mm gipso ar molio tinku, daug atsparesnės ugniai negu medinės ar karkasinės sienos. Eksperimentai parodė, jog ugnis negali prasiskverbti į šiaudų briketo vidų dėl mažo oro kiekio supresuotuose šiauduose ir apanglėjusio sluoksnio, kuris susidaro ugnies pusėje.