Čekija

Čekijos Respublika (ček. Česká republika) – valstybė Vidurio Europoje. Respublika šiaurėje ribojasi su Lenkija, šiaurės vakaruose ir vakaruose su Vokietija, pietuose su Austrija ir Slovakija.

Čekija susideda iš trijų istorinių žemių – Bohemijos, Moravijos ir Moravijos Silezijos (anksčiau taip pat vadintos Austrijos Silezija).

Čekija yra ES, NATO, JTO, OECD narė.

Čekija – pramoninė agrarinė valstybė. Svarbiausi naudingi ištekliai – bitumingos ir rusvosios anglys, lignitas. Vienos-Moravijos rajone išgaunama nafta. Taip pat kasamas kaolinas, urano rūda, grafitas, kvarcinis smėlis. 54 % teritorijos užima žemės ūkio naudmenos. Mašinų gamyba ir metalurgija - gaminama 70 % visų žinomų mašinų ir metalo gaminių.

Čekija yra garsi pasaulyje Bohemijos krištolu, porcelianu ir stiklu, pastarasis gaminamas Vakarų Čekijoje iš smulkučio smėlio. Viduramžių amatininkai garsėjo įstabiais vitražais. Šiandien Bohemijos stiklo dirbiniai vertinami dėl kokybės ir dailumo.

Pagal KPMG sudarytą Nekilnojamojo turto finansavimo indeksą pernai Baltijos šalys buvo 6 vietoje, šiemet - .10. Į pirmąjį trejetuką patenka Austrija, Čekija.

Čekijos Respublikoje statybos sektorius siekia 15 % šalies BVP, o Didžiosios Britanijos ekonomikoje ji sudaro tik 6,6 % (Goh 2005). Čekų statybininkai gauna užsakymų sukurti būtiną infrastruktūrą ir viešuosius pastatus (ligonines ir teismo rūmus). Augant pragyvenimo lygiui, auga ir gyventojų galimybės imti paskolas būstui įsigyti.

Europa yra bene vienintelis žemynas pasaulyje, kuriame esama valstybių, tiesa, tik kelių (Liuksemburgas, Estija), gyvenančių ne į skolą. Nedideles skolas, kurių niekaip nepavadinsi našta, turi Čekija, Slovakija ir Slovėnija. Standard & Poor’s analitikų nuomone, minimalūs įsiskolinimai yra labai svarbus saugiklis ir garantija, kad šios ekonomikos bus atsparios bet kokioms krizėms (Janužytė, 2010).

Jeigu Čekijos BVP per 2009 m. sumažėjo 4.1proc., o tuo pačiu metu statybos produkcijos apimtis sumažėjo 3.2 proc., tai aišku, kad Čekijos statybos šaka yra konkurencingesnė už šalies pramonės vidurkį.