Airija

Aĩrija – valstybė, užimanti apie penkis šeštadalius Airijos salos, esančios į vakarus nuo Europos žemyninės dalies. Likusią salos dalį užima Šiaurės Airija (priklausanti Jungtinei Karalystei).

Buvusi vargingiausia Europos Bendrijų šalimi, po ilgalaikio didelio ekonomikos augimo Airija tapo viena turtingiausių Europos Sąjungos ir pasaulio šalių. Pajamos vienam gyventojui, atsižvelgiant į infliaciją 2005 m. Airijoje buvo antros pagal dydį Europos Sąjungoje po Liuksemburgo.

Airija yra stipri poindustrinė valstybė su puikiai išvystytais informacinių technologijų ir paslaugų sektoriais. Šalyje veikia daugelio tarptautinių programinės įrangos kūrimo korporacijų atstovybės bei centrinės Europos būstinės. Airijos darbo rinka pasižymi liberalumu, todėl pritraukia darbuotojų iš užsienio.

JAV farmacinės bendrovės „Gilead“ darbuotojai Julie O'Neill dar niekada nebuvo taip paprasta dirbti Airijoje, kaip per krizę. 1997 metais „Gilead“ nusprendė investuoti į šią salą dėl to, kad angliakalbė darbo jėga buvo labai kvalifikuota. Tačiau, kaip tyčia, augimo metais rasti tokių profesionalių žmonių buvo labai sunku. Anot J.O'Neill, Airija dar prieš krizę prarado konkurencingumą. 2000-2007 metais vidutinis atlyginimas išaugo dvigubai. Tačiau ne tik darbuotojai tikėjosi didesnio užmokesčio. Verslui darėsi vis sunkiau dėl kylančių nekilnojamojo turto, energetinių išteklių ir tiekėjų kainų. Tad tam tikra prasme krizė išėjo į naudą. Sprogus nekilnojamojo turto burbului 2007 metais kompanija „Gilead“ atsigavo, darbuotojų padaugėjo nuo 120 iki 200. JAV bendrovė investavo 69 mln. dolerių į naują gamyklą Korke. Per trejus metus sąnaudos sumažėjo 12 proc., apyvarta išaugo 30 procentų. Šiandien „Gilead“ Airijoje pagamina 350 mln. tablečių, skirtų ŽIV/AIDS gydyti. Tai sudaro maždaug 40 proc. visos tarptautinės kompanijos apyvartos.

Per pirmąjį šių metų ketvirtį ekonomika netikėtai išaugo 1,3 proc. (nors buvo prognozuojamas tik 0,5 proc. augimas). Tai patys geriausi ketvirčio duomenys nuo 2007 metų. Atrodo, kad milijardai, gauti iš Tarptautinio valiutos fondo ir Europos Sąjungos, padarė savo. Airijos vyriausybė pasiekė kur kas geresnių rezultatų, nei tikėjosi šios dvi tarptautinės institucijos. Krizę Keltų tigru vadintoje šalyje sukėlė bankai, perdegę dėl nevaržomai dalytų nekilnojamojo turto paskolų. Airiams teko sukrapštyti 100 mlrd. dolerių (tai sudaro 45 proc. jų metinės produkcijos) pakrikusiam finansiniam sektoriui. O neseniai Airijos bankui atseikėti 1,9 mlrd. eurų iš institucinių investuotojų kišenės buvo sutikti su didžiausiu džiaugsmu. Pinigai išgelbėjo didžiausią šalies banką nuo nacionalizacijos. Ilgą laiką manyta, kad tai vienintelė išeitis. Tačiau dabar ekonomistai ir investuotojai nebegretina Airijos su Graikija ar Ispanija.