Lietuva

Lietuvos Respublika (LR; Lietuva) – valstybė Europoje, Baltijos jūros pietrytinėje pakrantėje.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę oficialiais duomenimis įvyko tam tikras ekonominis nuosmukis, susijęs su ekonominės sistemos pasikeitimu. Sovietų okupacijos laikotarpiu statytos gamyklos daugeliu atvejų buvo neekonomiškos, gamino nekonkurencingą produkciją (nes planinėje ekonomikoje nebuvo būtina, kad produkcija tenkintų jos vartotojų poreikius), dėl ko pralaimėjo konkurenciją vakariečiams ir naujai įsteigtoms Lietuvos įmonėms.

Tačiau koks buvo (ir ar išvis buvo) realus nuosmukis tuo metu tiksliai apskaičiuoti neįmanoma, kadangi smarkiai pasikeitė ir įstatymai bei žmonių elgesys. Iki 1990 m. gamykloms buvo naudinga skelbti, kad jos esą pagamina daugiau produkcijos, negu pagamindavo iš tikrųjų (nuo to priklausydavo centrinės valdžios požiūris į jas, ekonominiai sprendimai), o po 1990 m. žmonėms tapo naudinga slėpti savo produkciją ir pardavimus (kad mokėti mažiau mokesčių).

Po kelių metų reformų Lietuvoje prasidėjo stiprus ekonominis augimas: atėjo užsienio investuotojai, greta susikūrė stambios vietinės kompanijos, nebeturinčios šaknų sovietinėse gamyklose (pvz., Vilniaus prekyba). Augumą kiek sutrikdė 1999 m. Rusijos krizė, tačiau tuomet jis vėl atsinaujino.

2003 m. Lietuvos ekonomikos augimas buvo pats sparčiausias rytų Europoje – BVP, palyginus su 2002 m., išaugo 9,7 proc. ir sudarė 16,27 mlrd. eurų veikusiomis kainomis. Vienam šalies gyventojui per metus tenkanti BVP dalis siekė 4711 eurų.

Per pirmą 2004 m. pusmetį, palyginus su atitinkamu 2003 m. laikotarpiu, BVP išaugo 7,2 proc. 2006 m. Lietuvos BVP sudarė 63 596 mln. Lt.

1990–2000 m. didžioji dalis naujų investicijų, statybų koncentravosi Vilniuje ir Klaipėdoje. Naujajame tūkstantemetyje situacija pasikeitė. 2004 m. Panevėžyje pradėtas vystyti didžiausias nekilnojamojo turto projektas Baltijos šalyse Babilonas. Vėliau investicijos pasiekė ir Kauną, Šiaulius.

2008 m. pabaigos pasaulinė krizė palietė ir Lietuvą, ekonomika 2009 m. smuko. 2010 m. vėl prasidėjo ekonominis augimas.

Lyginant su Vakarų Europos šalimis (5 pav.) – Lietuvos būsto įperkamumo indeksas beveik visuomet buvo pats žemiausias, tik 2001–2004 m., pagerėjus kreditavimo sąlygoms ir dar nepradėjus smarkiai augti būsto kainoms, jis peržengė 100-o ribą. 2005 m. būsto kainoms pradėjus augti, įperkamumo indeksas pradėjo kristi, 2007 m. jis sudarė tik 63 ir buvo pats žemiausias iš visų 8 lyginamų valstybių. Tačiau 2008 m. būsto kainoms pradėjus kristi, o pajamoms vis dar kylant, būsto įperkamumo indeksas pakilo. 2009 m. kovo mėn. šio indekso reikšmė buvo lygi 75,9. Nepaisant mažėjančių pajamų ir prastėjančių paskolų sąlygų, tikėtina, kad dėl krintančių būsto kainų artimiausiais metais būsto įperkamumo indeksas Lietuvoje ir toliau augs.