Ispanija

Ispanijos Karalystė – valstybė Europos pietvakariuose, Pirėnų pusiasalyje.

Nekilnojamojo turto ir statybų rinkos griūtis drauge su pasauline finansų krize įstūmė Ispaniją į prasčiausią dešimtmečio periodą.

Antonio Argandona, Barselonos IESE verslo mokyklos profesorius, prognozuoja, kad statybų pramonė, praėjusią dekadą į priekį variusi bendrąjį šalies produktą (BVP), ateinančius penkerius arba septynerius metus stovės vietoje. Dėl to didės nedarbas, menkės investicijos ir vartotojų išlaidos.

Būstų paklausa augo, todėl neišvengiamai, kai tik NT (nekilnojamo turto) investuotojai atvyko pirkti apartamentų, tam, kad vėliau galėtų nuomoti atostogautojams, statybos vykdytojai nusekė paskui. Nuo 2000 metų Ispanijos pakrantėje kas mėnesį buvo pastatyta vidutiniškai daugau nei 40 000 naujų būstų.

Viską pražudė tūkstančiai NT profesionalų ir mėgėjų investuotojų, pirkdami nebaigtus statyti apartamentus ir parduodami juos rinkos kainomis, kai jie net nebuvo baigti statyti.

Ispanijos valdžia daugelį metų nuosekliai ir aktyviai kovoja su rusiškojo šešėlinio kapitalo investicijomis į nekilnojamąjį turtą. Jau konfiskuota daugiau nei trys milijardai eurų. Ispanai galvoja, kad tokios investicijos į nekilnojamąjį turtą Ispanijai duoda daugiau žalos nei naudos.

Ispanijos numatytos priemonės nekilnojamojo turto sektoriui atgaivinti:

  • Infrastruktūros projektai;
  • Dotacijos statybos sektoriui (bendra investicija ekonomikai gaivinti – 11 mlrd. eurų).