Slovėnija

Slovėnijos respublika – valstybė centrinėje Europoje, besiribojanti su Italija vakaruose, Kroatija pietuose ir rytuose, Vengrija šiaurės rytuose, Austrija šiaurėje ir Adrijos jūra pietvakariuose.

2007 sausio 1 d. Slovėnija įsivedė eurą.

Europa yra bene vienintelis žemynas pasaulyje, kuriame esama valstybių, tiesa, tik kelių (Liuksemburgas, Estija), gyvenančių ne į skolą. Nedideles skolas, kurių niekaip nepavadinsi našta, turi Čekija, Slovakija ir Slovėnija. Standard & Poor’s analitikų nuomone, minimalūs įsiskolinimai yra labai svarbus saugiklis ir garantija, kad šios ekonomikos bus atsparios bet kokioms krizėms (Janužytė, 2010).

Pasaulio finansų ir ekonomikos krizė Slovėnijos ekonomiką stipriai palietė 2008 m. pabaigoje. 2008 m. 4-ąjį ketvirtį BVP sumažėjo 0,8 procento, palyginti su 2007 metų 4 ketvirčiu. Tai buvo pirmasis BVP sumažėjimas nuo 1993 antrojo ketvirčio. 

Prie Graikijos, Airijos bei Portugalijos gali prisijungti ir dar viena euro zonos šalis. Nors nekartą buvo minėta, kad toks likimas gali ištikti Ispaniją, arba netgi Belgiją ir Italiją, tačiau tarp probleminių šalių dar niekad nebuvo minimas Slovėnijos vardas.

„Slovėnija yra per žingsnį nuo kritinės situacijos, ir gali tapti kita euro zonos šalis, kuri bus paveikta krizės“ – įspėjo Slovėnijos Centrinio banko vadovas Marko Kranjec.