Netikėto aukciono derybų taktika

Bendra nuosavybė, į kurią nuosavybės teisės yra atimtos, arba padalinti namai dažnai yra parduodami vangiose vietinėse NT rinkose per aukcionus.

Kartais tarpininkai specialiai „surežisuoja“ netikėtą nuosavybės pardavimo aukcioną, patardami atstovaujamiems pardavėjams sukelti „pirkėjų siautulį“ – pakelti kainas aukščiau tos, už kurią įprastai galima parduoti. Tai paprastai yra sukuriama: 1) nustatant žemesnę nei rinkos pardavimo kainą, kuri sukelia didžiulį pirkėjų susidomėjimą; 2) kai tarpininkas nustato pirkimo kainos pasiūlymo pateikimo pradžios datą arba tai atsitinka, kai du ar daugiau pirkėjų pateikia tuo pačiu metu savo pirkimo kainos pasiūlymus pirkti tą patį nekilnojamąjį turtą. Tai dažniausia atsitinka rinkose, kuriose pirkėjų yra daugiau negu pardavėjų, vadinamosiose pardavėjų rinkose.

Kaip valdyti „netikėto aukciono“ taktiką? Pirkėjui geriausia iš viso pasitraukti, nes vienintelis, kuris daugiausia laimi tokiu atveju, yra pardavėjas. Pirkėjas gali pranešti tarpininkui nenorintis varžytis ir pirksiąs už paskutinę savo pasiūlytą kainą tuo atveju, jei kitas pirkėjas pasitrauks. Jeigu taip jau atsitinka, kad pirkėjas susižavėjo parduodamu būstu ir labai nori jį pirkti, jam patariama į pirkimo pasiūlymą įrašyti tokį sakinį: „Siūloma 5000 (ar netgi 10 000) Lt aukštesnė kaina už galutinę kito pirkėjo pasiūlytą kainą“. Tokia taktika paprastai sustabdo tolesnius kainų siūlymus neoficialiose varžytinėse.