Malta

Maltos Respublika − salų valstybė Viduržemio jūroje, pietų Europoje. Nuo 2004 m. – Europos Sąjungos narė.

Nors Malta ir Kipras daug kuo panašūs, o kai kurie investuotojai baiminasi, kad šalis irgi gali patirti tokių pačių finansinių sunkumų, tačiau analitikai mano kitaip. Remiantis duomenimis apie šalies bankų sektorių ir ekonomiką, nėra tikėtina, kad Maltai prireiktų Europos Sąjungos pagalbos, praneša “Reuters”.

Europos Komisija prognozuoja, kad salos ūkis 2013-2014 metais pamažu atsigaus, nes kyla vartojimas vidaus rinkoje ir eksportas į kitas šalis. Nedarbo lygis siekia 6,4 proc., t.y. pusė euro zonos vidurkio, valstybės skola taip pat siekia pusę vidutinės kitų euro zonos valstybių skolos – 72 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Užfiksuoti Kipro duomenys rodė daug silpnesnę padėtį šalies ūkyje.

Vis dėlto Maltos bankų sektorius aštuonis kartus viršija BVP, t.y. yra prilyginamas Kipro bankų sektoriui prieš šalį ištikusią krizę. Todėl analitikai mano, kad ir ši šalis yra labiau finansiškai pažeidžiama. Tiesa, Kipro rinkoje dominavo du šalies bankai, kurie gaudavo daugiausiai pajamų iš užsieniečių indėlių. Maltoje daugiausia bankų sektoriaus aktyvų priklauso užsienio bankų padaliniams, todėl, iškilus finansinėms problemoms, šaliai padėtų patys bankai.

Europos Komisija pateikė pastabų šalies vyriausybei, tačiau krizė šaliai artimiausiu laiku grėsti neturėtų.